Telifsiz veya Belirli Şartlar Çerçevesinde Çalışmalarınızda Kullanabileceğiniz Görsel Kaynaklar

white laptop computer turned on beside brown paper cup
Photo by Sigmund on Unsplash

 

Telifsiz veya Belirli Şartlar Çerçevesinde Çalışmalarınızda Kullanabileceğiniz Görsel Kaynaklar

Farklı amaçlarla içerik üretitirken çoğu kez görsellere ihtiyaç duyarız. Telif ve kullanım şartlarını da gözeterek çalışmalarımıza kaliteli ve niteliekli görseller eklemek mümkün. Bu makalede en yaygın ve en çok kullanabileceğinizi bir kaç platformu size tanıtmak istedi.

Unsplash

Unsplash 28 farklı kategoride telif veya atıf şartı gerektirmeden, kullanım, yeniden kullanım için kullanıcıların yüklediği binlerce görseli sunuyor. Siteye üye olduktan sonra kendi kurasyonlarınızı da oluşturabiliyorsunuz. Sitenin mobil versiyonları da mevcut.

Siteye https://unsplash.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Pexel

Pexel farklı kategorilerde fotoğraf ve videoları kendi çalışmalarınızda kullanabilir, yeniden veya değiştirerek kullanabilirsiniz. Site mobil versiyonlarını da kullanılabilir, siten aynı zamanda üyeleri arasında farklı tür ve kategorilerde ödüllü yarışmalarda düzenleyerek, dereceye girenleri de sitede yayınlıyor. Sitenin en önemli özelliği ise arama motorunun Türkçe’yi destekliyor olması.

Siteye https://www.pexels.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Pixabay

Pixabay Fotoğraf, video, illistürasyon, vektör ve müzik ana kategorilerinde binlerce eseri ulaşım sağlıyor, sitedeki eserleri, telif ücreti ödemeden kullanım, yeniden kullanım, ve uyarlama olarak kullanabiliyorsunuz. Sitenin mobil versiyonları da mevcut olup oldukça iyi bir filitreleme özelliğine de sahip, aynı zamanda site Türkçe arama motoruna sahip.

Siteye https://pixabay.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Freepik

Freepik, Vektörel (Png, ai, eps) Fotoğraf ve Psd formatlarında ücretli ve ücretsiz stok fotoğraflar sunuyor, Site eserlerinin farklı türlerde, ücretsiz, ücretli, kısmen ücretsiz, tarzda kullanıma sunuyor, eserleri indirirken kullanım şartların iyi incelemeniz gerekiyor, eserlerin kullanımında atıf şartı arayan site, bazı eserlerinin yeniden kullanımına da kısıtlamalar getiriyor. Görselleri indirirken mutlaka kullanım koşulları ve telif hususlarına dikkat ediniz.

Siteye https://www.freepik.com/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Vecteezy

Vektörel (Png, ai, eps) Fotoğraf ve Vido türlerinde ücretli ve ücretsiz stok fotoğraflar ve videolar sunuyor, Site eserlerinin farklı türlerde, ücretsiz, ücretli, kısmen ücretsiz, tarzda kullanıma sunuyor. Eserlerin ücretli sürümlerinde kullanım, yeniden kullanım vb hususlarda herhangi bir kısıtlama getirmezken, ücretsiz olanları belli şartlar altında kullanıma sunuyor. Eserleri indirirken kullanım şartların iyi incelemeniz gerekiyor, eserlerin kullanımında atıf şartı arayan site, bazı eserlerinin yeniden kullanımına da kısıtlamalar getiriyor. Görselleri indirirken mutlaka kullanım koşulları ve telif hususlarına dikkat ediniz.

Siteye https://www.vecteezy.com/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Sitelerdeki eserleri kullanırken mutlarka telif ve kullanım şartlarına dikkat ediniz. Her ne kadar eserlerin bir kısmı ücretsiz ve atıf şartı aramasa da bizim kullanıcılara önerimiz eserlerde emeğe saygı adına mutlaka eserlere atfı vermenizdir. Eserlerin farklı ortam (fiziksel ortam, dijital ortam, türetme vb.) kısıtlamaları olabilir, eser sahibinin bu konudaki şartlamalarını dikkate alın.

 

You may also like

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

The maximum upload file size: 2 MB. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

More in Ders